18 Mart 2012 Pazar

Straponten ve Goril

1530x2000 res olarak yenilendi!


"Strapontin et le gorille",
Journal de Tintin 1962
Berck (Arthur Berckmans), René Goscinny
Çeviri: SToktan

Zıpzıp (1964) arka kapağında "Hızlı ile Bilgiç", Yeni Resimli Güneş'in Sipru'sunda (1968) farklı bir çeviriyle dolgu olarak "Straponten - Akıllı Maymun" diye yayınlanan bu güzel hikâyeyi orijinal baskı kalitesiyle ve her iki eski çeviriden de daha başarılı olduğunu düşündüğüm kendi çevirimle bir çok espriyi de kurtararak yeniden hazırladım.

Çalışırken çok zevk aldığım bir iş oldu. Frankofon çizgiroman severlerin de beğeneceğini sanıyorum.


* Yukarıdaki zannıma üç ay sonra not: Üç ayda 9 indirme alan bir frankofon işinin işi bitmiştir, geçmiş olsun. Ben de kendimce devamını getirmeyi düşünmüştüm ama gereksizliği çok açık. Yani bir hobi çalışması olarak bu kadarı yeter. Şilliler, Güneş, Yurdakul baskılarının ısrarı ile Küçük Prens, Tenten, Asteriks gibi bir kaç çocukluk koşullanmasından öteye gidemeyen cılız bir yansımasından söz edebiliriz ülkemizdeki frankofon çizgiromanın. Daha da fazla bir şey yok maalesef, diğer bir deyişle; gerisi dolgu! (16.haz.2012)

3 yorum:

 1. Lütfen indirime sayısı az diye üzülmeyin. Az ama Öz de...Katkılarınız çok önemli.

  YanıtlaSil
 2. İşin içinde Goscinny varsa devamını da getirmeniz muazzam bir hizmet olacaktır. Devam lütfen...

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Çevirmesi de balonlaması da çok zevkli bir dizi. Bu arada indirme sayısı da 20 adedi geçmiş durumda :), söylediğiniz gibi az ama öz olması itibarı ile, kaliteli orijinal taramalar bulunca yeni bir Strapontin örneği ile devam etmek istiyorum ben de.

   Sil